středa 30. ledna 2013

San Francisco days, San Francisco nights....

Ano, v tomhle přízpěvku bude hrát prim město, o kterém jste myslím všichni minimálně někdy slyšeli. Slavné San Francisco. Kolébka Hippies, mlžný přístav, noční můra pro cyklisty (kopečky jsou fakt hodně příkré), nejznámější vězení Alcatraz či most Golden Gate...
Samotné San Francisco není jak rozlohou tak i lidnatostí nijak veliké. Bydlí v něm jen 800 000 lidí, což z něj dělá až 14. nejlidnatější město USA. Nicméně samotné San Francisco je vlastně jen severní oblast poloostrova a všude kolem se rozkládají další města - Berkeley se slavnou University of California, známou nejen prestiží vzdělání ale i protesty proti vietnamské válce, Richmond na severu a Oakland na východě přes vodu. Na jihu pak San Mateo, Palo Alto a Sunnyvale, kde je slavné Silicon Valley plné HQ různých IT firem a na jihovýchodě pak Santa Clara a San Jose.
ano, kopecky
Dohromady má tato aglomerace San Francisco Bay kolem šesti miliónů lidí, což už je skoro srovnatelné třeba s aglomerací GTA u Toronta.V reálu je člověk pořád obklopen zástavbou a spousty silnic. Hranice San Francisca jsou však alespoň ze tří stran jasně ohraničené vodou zátoky.
My jsme se k San Franciscu přiblížili od severu, a protože žádná mlha zrovna nebyla, slavný Golden Gate Bridge jsme viděli už z parkoviště v Richmondu. Pak jsme se houstnoucí dopravou prohrkali Berkeley do Oaklandu a přes San Francisco-Oakland Bridge (mýtné směrem do města) a Yerba Buena Island do samotného města. Bohužel se nám nepodařilo sehnat po vzoru Scotta MacKenzieho květiny do vlasů, ale přiznejme si, že minimálně já s Ondrou bysmě s nimi v dnešní době byli trošku gay, tak jsme si aspoň tuhle asi nejznámější písničku pouštěli v rádiu.
Hned po příjezdu v odpoledních hodinách jsme hledali nějaké to ubytování. V prvním hostelu měli plno, navíc prostředí nebylo nic moc (potulující se bezdomovci) a odkázali nás do dalšího. Ten byl v super lokalitě - přímo ve Fort Mason s výhledem na Golden Gate, Alcatraz a zátoku, navíc v krásném parčíku.
blízko centra-za snesitelný peníz
Bohužel zase měli jen společné dorms a to ještě dělené na pánské a dámské takže by to znamenalo spát odděleně aspoň co se Katky týkalo. Nechali jsme to v záloze a šli hledat dál. Nakonec to pořešim motel Redwood Inn přímo na Lombard street. Fakt je, že konec října už je spíš po sezóně, nicméně bydlení jsem se bál o dost víc. V oblasti právě Lombard street@Franklin  street jsme podobných motelů viděli povíc. Vzdálenostně je to pak cca půl hodinky pěšky do Chinatownu nebo  hodinová procházka do parku Presidio k patě Golden Gate Bridge, takže lokalita je pořád dost slušná.
Navíc šlo o klasický US motel, takže parkování v ceně a na pokoji mikrovlnka+kávovar, což se hodí.
Italská čtvrt
Po ubytování jsme ještě s Katkou vyrazili na procházku do města. Vzali jsme to na východ po Lombard street na Russian Hill, kde se nám podařilo o pár kroků minout nejzakroucenější část právě Lombard street, ale protože jsme ji viděli druhý den tak nás to zas tolik nemrzelo. Procházka ale dala celkem zabrat. Kopeček nahoru, kopeček dolů a pořád dokola. A že to jsou kopečky! Stoupaní/klesání je většinou hodně prudké. Vylezli jsme tedy na Russian Hill a po Hide street jsme to vzali do Chinatownu. Cestou jsme obdivovali slavné Cable car a slibovali si, že zítra se určitě musíme svést. Poblíž Chinatownu je také rozvodná stanice kabelů pro Cable cars, do které je vstup zdarma. Už měli sice zavřeno ale další tip na zítřek to byl.
Samotný Chinatown jsme jen proběhli a vydali se dál uličkami a ulicemi na sever.  U křižovatky Vallejo st a Columbus ave jsme pak čirou náhodou narazili na Italskou čtvrť. Není tedy pravda, že by SF bylo hlavně čínské, spíše je metropolitní a živé, což považuji za super věc. Unaveni jsme se vrátili zpět do motelu, já si ještě před spaním vyběhl na střechu mrknout na Golden Gate a šlo se spát.
Golden Gate Bridge mlžný

Další den ráno byl ve znamení, troufám si tvrdit, největšího symbolu San Franciska - mostu Golden Gate. jeho jižní část je v oblasti parku Presidio, takže v hezkém prostředí, kde je i informační středisko, socha hlavního inženýra Josepha Strausse a spousta modýlků ukazujících jak probíhala stavba a pod. Je to krásně udělané a člověk se tam dozví spoustu zajímavostí. Věděli jste například že poslední nýt byl z ryzího zlata, nicméně byl tak měkký že téměř hned upadl a navždy zmizel ve vodách Sanfranciské zátoky?

Golden Gate Bridge jasný
Samotný 2737m dlouhý visutý most byl v době svého dokončení v roce 1937 nejdelším vysutým mostem na světě. Za zmínku jistě stojí, že tu byly v podstatě poprvé použity ochranné pomůcky dělníků jako helmy, brýle nebo záchytné sítě a lana. Právě jim vděčí Golden Gate za nízké oběti na životech během stavby, které dosáhly čísla jedenáct jenom proto, že se s deseti dělníky utrhlo lešení a tuto váhu už právě sítě nezvládly zadržet. To ostře kontrastuje s faktem, že most drží smutnou druhou příčku v počtu sebevražd na světe.
Je to asi dáno tím, že tu nejsou žádné záchytné body, zábradlí jde bez problémů přelést a pád do studené vody plné zrádných proudů nějakých sedmdesát metrů pod námi je téměř vždy smrtelný. Město však nechalo na sloupech instalovat telefony, pomocí kterých se dá spojit přímo s linkou důvěry a uvažuje se o záchytných sítích takže se snad statistiky zlepší.
Golden Gate má také na svoji dobu docela zvláštní konstrukci. Při návrhu se totiž muselo počítat s tím, že v této oblasti je nejen hodně spodních proudů, které mohou podemílat ukotvení sloupů ale hlavně poměrně dost zemětřesení, která musí most samozřejmě vydržet. Celá konstrukce je tak nečekaně "dynamická", což právě ukazují modely u paty mostu. Prostě když už zemětřesení přijde, tak se most celý rozhoupe na závěsných lanech jakoby byl z gumy ale nerozpadne se. Ne že bych chtěl v dobu zemětřesení na mostu být, houpat to musí kvalitně, ale aspoň se to celé nezřítí do vody.
Golden Gate červený
Nátěr mostu je oranžovo červený (pro ženy: oficiální barva je "international orange") hlavně z důvodu viditelnosti. tato oblast je kvůli studené vodě a poměrně teplému pobřeží kalifornie dost mlžná. Existuje dokonce parta, která most furt dokola natírá. Je to doslova nekonečná práce. Když skončí na jedné straně tak začínají na druhé znova... nějakou partičku v helmách jsme tam dokonce i potkali, třeba to byli oni. Celý most je potom poďobaný nýty, kterých je kolem 600 000 kousků.
Golden Gate Bridge je hodně vytížený dopravou (přes 120 000 aut denně), takže procházka po něm nepatří k nejklidnějším. Celé to hučí a smrdí a vibrace jsou znát. I tak je ale procházka zážitkem.
Na most jsme vykročili poměrně brzo ráno a mimo pár běžců jsme na něm jako chodci byli celkem osamoceni. Počasí bylo podmračené, a trošku mlhavé, ale jen jsme na most vstoupili, začalo se vyjasňovat.
že by parta natěračů?
Za pár minut už nad námi byla modrá obloha a měli jsme krásný výhled na downtown SF, Alcatraz a kopečky na severní straně mostu. Lidí začalo přibývat a za chvíli už byla pěší část mostu celkem plná. Musím přiznat, že most samotný na mě udělal dojem. Clověk může vidět spoustu dokumentů a fotek ale ta obrovitost skoro třista metrů vysokých sloupů mezi kterými jsou zavěšená skoro metr tlustá hlavní lana, to vše v červené s modrou oblohou nad hlavou... to se prostě musí zažít.
Chinatown
Z oblasti Golden Gate Bridge a Presidia jsme pak skočili na autobus a přejeli do downtownu. Protože jsem na asii trošku ujetý tak jsem chtěl vidět hlavně Chinatown, který je nejstarší a největší čínskou komunitou mimo asii. Nemůžu si pomoct, ale mám prostě rád to lidské hemžení, malé obchůdky a spostu pachů které se k tomu pojí. SF Chinatown v tomhle nezklamal, nicméně mimo velikosti mi zas tak super nepřipadl.
Z kabelové rozvodny pro slavné Cable Cars, která se nachází na rohu Washington st a Mason st. jsem byl naopak nadšen. Cable Cars jsou určitě jednou z klasických věcí co se daji v SF potkat, takže možnost nahlédnout pod pokličku do srdce celého systému a ještě k tomu zadarmo prostě nešlo minout.

Strojovna pro Cable Cars
Samotných cable cars linek bývalo ve své době v SF dvacet tři, nicméně v padesátých letech dvacátého století město zvažovalo kompletní ukončení provozu. Díky paní Friedele Klussmannové a dalším aktivistům se však rozpoutala kampaň za ponechání, což zachránilo do dnešního dne alespoň tři linky - Powell Hyde (linka 60), Powell Mason (linka 59) a California street (linka 61). Z toho je patrné, že Cable Cars už zdaleka netvoří páteř hromadné dopravy v SF, ale jsou spíše turistickou atrakcí. Samotné vozy nemají vlastní pohon, jediné co řidič ovládá je spojka, která se zakusuje do 3.1cm tlustého ocelového lana vedoucího pod ulicí. Celý systém je poháněn z centrály, kde bývaly napřed parní, dnes elektrické motory a hlavně převodovky a kladky směřující lana do jednotlivých ulic. Připomělo mi to něco částečně postaveného z Merkuru a částečně kulisu ze Zemanových filmů.
Lano pod silnicí
Rychlost lana je mírně pod 16km/hod., z čehož logicky plyne že ani samotné vozy nemohou jet rychleji. Samozřejmě to není nijak závratná rychlost, ale je to určitě lepší než šlapat do příkrých kopců SF třeba s taškou plnou nákupu.
Samozřejmě jsme se chtěli svézt, ale čekat na normální zastávce se ukázalo jako naivní nápad. Všechny vozy jsou plné už od konečné, kde čekají celkem dlouhé fronty lidí a šance že přijede nějaký, který by v půlce cesty nabral další tři pasažéry je skoro nulová. takže ze svezení nebylo nic. I tak je ale super tyhle vozy sledovat jak si to šinou nahoru a dolů po ulicích. Působí to vše takovou historickou atmosférou.
Z rozvodny jsme to střihli na severovýchod přes komerční čtvrt SF, která vlastně není ničím moc zajímavá, k jednotlivým molům "piers" na nábřeží. Jezdí tu takové obsarožní šaliny které mi přišli designově dost povedené. Připomínaly mi americká padesátá léta protáhlých korábů silnic a oblých tvarů lemovaných chromem, což můžu.
Po pobřeží jsme došli k Pier 39 což je molo, určené především pro turisty. Najde se tu spusta lákadel v podobě sladkostí, kolotočů, upomínkových předmětů a pouličních umělců. Navíc je z něj super výhled na ostrov Alcatraz a hlavně, hlavně se u něj válí spousta lachtanů. A jakože fakt spousta. Tolik smradu a lenochů pohromadě jsme tedy ještě neviděli. Prostě klasičtí kalifornští plážový povaleči... Nikdo neví proč si vybrali zrovna tohle místo, ale správa přístavu to nechala vyklidit pro lodě takže mají na válení se klid...
Pier 39
Z Pier 39 jsme to vzali dál po pobřeží na Fisherman's wharf, zmrkli pár stánků s rybími a mořskými dobrůtkami ale hlavně se zastavili v pekárně Boudin. Ta je vyhlášená hlavně kváskem, ten  je speciální díky slanému a vlhkému vzduchu který je jenom v oblasti San Francisco bay. Co je na tom pravdy nevím, faktem je, že kvásek se dá ve formě prášku i koupit. Mě spíš ale zaujal systém distribuce pečiva - u pecí se pečivo dá do takových minilanovek které mají kolejničky u stropu, a tak pak celý koš dojede přímo k prodejnímu pultu. Vše je přitom prosklené a tak se to dá přes výlohy krásně sledovat. S tvary rohlíčků a bagetek si taky vyhrají. Viděli jsme tu raky, rybičky, medvídky a spoustu jiných podivností.
Z Fisherman's wharf jsme to střelili zpět na Russian hill a cestou domů zmrkli část Lomard street, podle místních "nejzatočenější ulice na světě" (což není pravda, Snake Alley v Burlingtonu, Iowa má stejně zatáček a je o kousek kratší, jenže koho by zajímal nějaký Burlington kdesi v zaprděné Iowě ;-). Každopádně je to další z dominant SF a je skoro v každé denní či noční době plná turistů. Původně byla ulice projektována jako rovná, ale prudké stoupání bylo moc i na San Francisko, takže bylo rozhodnuto o zatáčkách. Cestou ze San Franciska jsem si ji i odřídil, a musím říct, že to není pro evropana, zvlášť takového který řídil např. v Toskánsku, nic tak strašného.
Zamotáno na Lombard street
Další den už byl odjezdový, ráno jsme přejeli Golden Gate směrem na sever do Golden Gate National Reservation Area. Docela lidem z SF závidím. Stačí přejet most a člověk je v krásné přírodě. Navíc se super výhledem na město a most na jihu, nebo spoustu kopečků a poloostrůvků na severozpápadě.
Tady jsme to ale trošku zvorali, nenabrali jsme benzin přímo ve měste s tím, že po cestě ještě něco bude, za mostem začalo svítit "hladové oko" a benzinka okolo veškerá žádná. Takže místo plánovaného minivýletu k majáku a pobřeží jsme se museli vrátit do SF pro palivo. Tak snad příště....
Jo, a pokud by Vás někoho zajímal Alcatraz: určitě to bude zajímavé, ale i mimo sezónu se bylo nutné přihlásit minimálně tři až čtyři dny předem takže s tím počítejte.Žádné komentáře:

Okomentovat