středa 14. listopadu 2012

...ohni semnou pojď aneb reálně v Twin Peaks

HA!
Mysleli jste si že jsem blogovani vzdal co? A ono ne. Dokonce jsem na klavesnici vytvoril podomacku nalepky s češtinou takže už i s diakritikou! Teda dokud se to neodlepi, zas nějak supr to tam nedrží...
Ale o tom jsem psat nechtěl. Na dnešním programu je pokračování naší cesty.
Poslední přízpěvek byl koukám o Vancouveru, takže co tu máme dále? No přece "nejlepší zemi na světe" jak se nám snaží nakecat...
Jo, 9. října jsme překročili hranici. Neobešlo se to bez prověrky kam jedeme, proč tam jedeme, kde tam budeme, jak dlouho a podobné kecy. Což byl trošku problém. Nedokázali jsme zodpovědět ani kde budeme spát, natož co je presný cíl cesty. Nakonec jsme uvedli San Francisko a že spíme "u kamaráda", protože Couchsurfing asi imigrační úřednící v kolonkách ještě nemají. nakonec ale odpustili od prověrky tělesných otvorů ;-) a spokojili se jen s buzerací a namyšleností. Jako vstup do USA tedy nic co by člověka potěšilo. Skoro jakoby se báli že by tam chtěl člověk snad zůstat a žít.... brrr!
Hned po přejezdu jsme zajeli na benzinku a natankovali. Benzin levnější než v BC ale zas taková výhra to taky nebyla. Holt pryč jsou doby přebytku nafty. S takovou brzo budou muset amíci zas jet  "chránit demokracii" v nějaké arabské zemičce. No ale teď si zvolili Obamu, tak snad to nebude tak urgentní. ;-)
První zastávka na cestě byla v oblasti Snoqualmie. Jsme totiž oba s Katkou fandové seriálu Twin Peaks, který se natáčel právě v téhle oblasti. Vyhledali jsme si tedy předem místa co by se daly navštívit. Tady trošku vsuvka: pokud nejste fanoušky nebo (nedejbože) seriál vůbec neznáte, odečtěte si 50% zajímavosti následujících řádků. Pokud jste naopak fanoušci, přičtěte si 100%.

Zastavení první: Dům Palmerových

GPS Lokace: 47.849481, -121.971336
Nachází se ne přímo ve Snoqualmie, ale v Monroe, což je nějakou třičtvrtě hodinku jízdy. Je schovaný za keři a ze silnice téměř neviditelný, takže pokud o něm člověk neví tak ho lehce mine. Snad v něm byly natáčeny i interiéry. Nikdo nebyl doma, tak těžko říct...
Zastavení druhé: Vodopády a Great Northern Hotel

GPS lokace: 47.542148, -121.836558
Ve filmu/seriálu vlastně nejsou vidět v ději, ale objevují se v titulcích, takže jsou provařené. Ve skutečnosti se jedná o 82m vysoké Snoqualmie falls, jednu z nejnavštěvovanějších atrakcí státu Washington. Hned u vodopádů je parkoviště a parčík a výhled je fakt pěkný i pro nefanoušky. Vodopády jsme viděli s celkem malým průtokem, obrazově velmi připomínal stejný průtok jak v seriálu. Pak jsme se tu stavili ještě po měsíci cestou zpět a průtok byl tak 2x větší a tudíž už ne tak seriálovitý...

Hned nad vodopády  je Salish Lodge&Spa hotel, který byl v seriálu jako The Great Northern. Bohužel se tu natáčely jen exteriéry takže vevnitř je to z poledu Twin Peaks nezajímavé. Uvažovali jsme o přespaní ale cena nás odradila. Navíc když je interiér jiný tak to je naprd...Zastavení třetí: Poleno

GPS lokace: 47.529816, -121.82621
Velké poleno naložené na vozíčku si zahrálo zase jen v úvodních titulcích a v ději se neobjevuje.
Dneska je pod novou stříškou, s plůtkem okolo a na novým soklu, nicméně pořád jsou na něm patrné vrypy od toho seriálového. Je v Railroad comunity parku, přímo u hlavní ulice railroad Avenue, takže pokud se projíždí Snoqualmie tak v podstatě nejde minout.
Kousíček dál po kolejích je vlakové muzeum, takže zase pěkné i pro člověka který fanda není.

Zastavení čtvrté: Střední škola Twin Peaks

GPS lokace: 47.522037, -121.815449
Bohužel budova doznala mnoha změn a z původního moc nezbylo. nenápadně jsme se vmísili do školních chodeb mezi středoškoláky a po přestávce, když se chodby vylidnily nafotili aspoň krátkou reportáž. Jo a taky můžu říct že jsem čůral možná do stejnýho pisoáru jako Bobby Briggs, ale není to ověřený. ;-)
Cestou k autu nás odchytila školnice. Původně nás asi podezřívala z krádeže ale když jsme jí vysvětlili o co jde tak se smála a a nakonec prohlásila že si to pamatuje, že na školu chodila zrovna když se natáčelo takže přímá účastnice!

Zastavení páté:Železniční most

GPS lokace: 47.52949, -121.806289
Znalci jistě poznají most, na kterém našli zmatenou Ronette Pulaski v roztrhaných šatech a v šoku. Bohužel železniční trať byla pár let po seriálu zrušená a tak dnes přes most vede jen betonový chodník pro pěší a kolisty.
Nicméně nedalo se jinak - Katka se převlkla do noční košile, sundala boty a máme fotku vlastní Ronette takže spokojenost. Na kovových podpěrách se dá najít nápis "Fire walk with me - Alma mater", takže fanoušci jsou...
Samotný most je v přírodě za městečkem ale ze střední školy je to tu kousíček...Zastavení šesté: Sheriff's office a Packarodva pila

GPS lokace: 47.537828, -121.81116
 Kousíček za městečkem se nachází prostor bývalé pily. Budova samotné pily je oplocená a zdá se být ve velmi špatném stavu takže dovnitř jsme se ani nesnažili. Zato úřadovna šerifa Trumana je super zachovalá. Místo Harryho, Hawka, Andyho, Lucy a hromady koblih tu ale najdete školu výuky rallye. Takže sportovní auta a tak. Nicméně i interiér je jasný chodba s dveřmi do jednaček je nezaměnitelná. recepční se sice nejmenuje Lucy ale je taky blond takže jasně na fotku.

Zastavení sedmé: Twin Peaks cesta s cedulí

GPS lokace: 47.525553, -121.785132
Na tomhle místě byl natočen první záběr v titulcích - mlžná cesta s cedulí Twin Peaks. Ceduel chybí ale dva vrcholky v pozadí a cesta samotná je jasná. U krajnice je sloupek do kterého někdo vyryl symbol Twin Peaks.
Zastavení sedmé: Double R Dinner

GPS lokace: 47.525553, -121.785132
Asi nejznámější Twin Peaks pamětihodnsot se nachází kousíček od Snoqualmie v North Bend na křižovatce Bendigo blv N a E North Bend way a dneska se jmenuje Twede's Cafe. Bohužel původní kavárna byla vykradena a zloděj ji jako bonus zapálil (Boba na něj a černý vigvam k tomu), takže už není původní. Cherry pie a "damn fine cup of coffee" Vám tu ale samozřejmě naservírují, takže se tu každý aspoň na chviličku může cítit jako Dale Cooper....
Je to taky jediné místo kde je Twin Peaks jasně zmiňováno a to formou fotek na nástěnce, některých i podepsaných  (Ray Wise - Leland Palmer, Kimmy Robertson - Lucy Moran).
Jako bonus je hned přes cestu budova která si zahrála vězení.


Další místa z Twin peaks jsou pro změnu na západ od Seattle na polostrově a tudíž hůř dostupná (břeh kde bylo nalezeno tělo Laury Palmer, interiér Great Northern Hotelu, větev s ptáčkem z titulků) a nebo se natáčelo úplně mimo stát Washington (většina interiérů, místo v lese kde stál černý Vigvam....). To co jsme viděli jsme zmákli pohodlně za den a půl s tím, že jsme si věci vychutnávali. Nutností je samozřejmě auto (amerika, znáte to...), když píšu že je něco "blízko" znamená to, že je to pár minut autem ale pěšky to může být klidně i přes půl hodiny od sebe.
Seriál navíc naprosto nepochopitelně není nikde propagován takže se nelze spolehnout například na infocentra v Seattle. Místní ve Snoqualmie ví o co jde ale letáčků či mapek se nedočkáte. Je třeba nastudovat předem!

Pokud se náhodou do oblasti Seattle chystáte a rádi byste tyhle místa taky viděli, nám hodně pomohl tento web ze kterého jsme čerpali.Žádné komentáře:

Okomentovat